czwartek, 6 marca 2014

TCC 2014: sprawozdanie z konferencji

Za nami jedenasta już konferencja Theory in Cryptography Conference organizowana przez IACR.

Tym razem spotkanie najlepszych ekspertów od kryptografii teoretycznej odbyło się w San Diego. Klimat kalifornijski sprawiał, że trochę czuliśmy się jak podczas konferencji Crypto, która zawsze odbywa się niedaleko, bo w Santa Barbara. To spotkanie było jednak w trochę mniejszym gronie, a tematyka węższa. Pozwalało to na odbycie wielu ciekawych krótkich rozmów w trakcie przerw. Właśnie te spotkania często są najważniejsze. Ogólna fantastyczna atmosfera cakowicie zrekompensowała drobne potknięcia organizacyjne.

Przejdźmy jednak do soli konferencji. A więc do części merytorycznej!

Zwraca uwagę dużo odczytów na temat "obfuskacji", czyli "zaciemniania kodu". To o tyle interesujące, iż parę lat temu pojawił się rezultat negastywny w tej dziedzinie. Teraz kryptografowie próbują iść inną drogą: szukają wyników pozytywnych, ale przy silniejszych założeniach.

Poza tym pojawiły się dwa odczyty na o kodach niekowalnych. To istotne dla prac grupy warszawskiej, gdyż my również badamy ten temat. (Wstępne wyniki prezentowalimy na zeszłorocznym Crypto; nowe - niedługo powinny się pojawić.)

Mnie osobiście najbardziej zaciekawiło specjalne wystąpienie Silvio Micalego. Zeszłoroczny laureat nagrody Turinga opowiadał o swojej - jak sam to ujął - drugiej miłości. Pierwszą była kryptografia, ale została porzucona dla teorii mechanizmów. Nie znałem wcześniej tej dziedziny nauki. Przykładowy wynik: w przetagu otwartym najlepiej sprawdza się zasady "druga oferta wygrywa" (tę metodę stosuje Google przy sprzedaży miejsca reklamowego!), przy założeniu, iż każdy z graczy maksymalizuje swój własny zysk. Ta ostatnia uwaga jest bardzo istotna! Profesor Micali pokazywał, że to założenie nie musi być wcale praktyczne. Problemem może być zmowa kilku graczy. Przy takiej zmowie, może się okazać, że strategia żadnego z pojedynczych graczy (traktowanych niezależnie od reszty) nie jest optymalna, ale jako grupa zyskuje łącznie więcej! Wykład dotyczył właśnie tego typu problemów oraz (jakże by inaczej!) ich związku z kryptografią.

Na koniec ważne przypomnienie: za rok TCC odbędzie się w Warszawie. Zapraszamy i obiecujemy zarówno świetne wystąpienia, jak i znakomitą atmosferę. Za pogodę ręczyć niestety nie możemy... :)

1 komentarz:

  1. Bardzo dobre wprowadzenie do zagadnień związanych z obfuskacją umieścił niedawno na swoim blogu Matthew Green: http://blog.cryptographyengineering.com/2014/02/cryptographic-obfuscation-and.html

    OdpowiedzUsuń